Informacja o blogu

Szanowni Państwo,

w wierszu Ale książki Czesław Miłosz stwierdza, że tomy prozy i poezji to  „[…] prawdziwe istoty”, […] dobrze urodzone, / Z ludzi” […] choć też z jasności, wysokości”. Utwór wyraża nie tylko podziw dla literatury, ale i przekonanie, że będzie ona trwać mimo „[…] Plemion w pochodzie, planet w ruchu.”

Osią narracji blogu o sekretach książki, jako bytu nie tylko materialnego, są Maria i Jerzy Kuncewiczowie, pisarze, i przez nich napisane „Ale książki” .  Opowiem także o Domu Kuncewiczów, pełnym zakamarków, oraz o ogrodzie. Zajmę się również współczesnym życiem literackim.

Wanda  Konopińska-Michalak

Dla niezorientowanych: muzeum literackie „Dom Kuncewiczów”, jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, mieści się w willi „Pod Wiewiórką” na ulicy Małach0wskiego 19 w Kazimierzu Dolnym. Budynek wzniesiono w r. 1936 według projektu architekta Karola Sicińskiego. Muzealny oddział powstał w r. 2005.

Dom Kuncewiczów

ul. Małachowskiego 19

24-120 Kazimierz Dolny

tel. 81 8810102

http://www.muzeumnadwislanskie.pl/

http://www.facebook.com/DomKuncewiczow

6 responses to “Informacja o blogu

 1. Mówi się też, że biedni mają wielkie telewizory, a bogaci wielkie biblioteki. Dlaczego właśnie Kuncewiczowie?

 2. WM

  Dlaczego Kuncewiczowie? Po prostu w r. 1936 wznieśli ten budynek („Willę pod Wiewiórką” w Kazimierzu Dolnym) . Obiekt szczęśliwie ocalał, został przekształcony w muzeum literackie, którym kieruję, sukcesywnie uzupełniając wiedzę o nim oraz o Kuncewiczach. Były to osoby fascynujące, a rodzinny krąg znakomitości ciągle się rozszerza, ostatnio uzmysłowiłam sobie rodzinne powiązania Kuncewiczów z poetkami Marylą Wolską i Beatą Obertyńską.

 3. ciao! two awards for your most deserving luvFAB blog.
  don’t feel compelled to accept or decline. http://thebestdressup.com/2013/03/02/awards
  thebestdressup 

 4. peregrinopl

  bardzo się cieszę, że przez ‚łączenie się’ blogów odkryłem Twój blog .. odwiedziłem Dom Kuncewiczów w Kazimierzu w lecie 2012 w czerwcu i to było piękne przeżycie .. uwielbiam Kazimerz .. pozdrowienia zza oceanu

  https://plus.google.com/u/0/photos/109085762997209457441/albums/5794397553062953489/5791211023211042354

  • WM

   Dziękuję za wizytę na moim blogu oraz za link do świetnego reportażu z Kazimierza. Z pewnością odwiedzę Twój blog, kiedy uporam się z bieżącymi obowiązkami,

  • WM

   Dzien dobry. Usiłowałam napisać komentarz na twoim blogu, ale mnie ‚wyrzuca’ ….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s