Św. Mikołaj / St. Nicolas

 882287_sw_mikolaj_34

Dzisiaj obchodzimy dzień św. Mikołaja. To święto przypomina nam, że jest on postacią historyczną, biskupem Mikołajem z miejscowości Myra (obecnie w Turcji). Jako patron dzieci, przynosi im wspaniałe prezenty.
Today we celebrate St. Nicholas Day. This holiday reminds us that Saint Nicholas was a historic 4th century bishop of Myra (now in Turkey).  He is the Patron Saint of Children, a great gift-giver as well. St. Nicholas is commonly identified with Santa Claus.

Reklamy

15 Komentarzy

Filed under Tajemnice / Secrets

15 responses to “Św. Mikołaj / St. Nicolas

 1. Happy St. Nicholas Day to you, Wanda. I will mark this day on my calendar. Thanks for letting me know about it 😀

 2. WM

  Happy St. Nicholas Day to you too, Uzoma! I am going to spend this holiday with my family. Most important is, of course, our granddaughter.

  • Pani Wando,
   Odkryłam Pani „kącik literacki” dzięki komentarzowi na przepieknym blogu Andrzeja.
   Cudownie, że pisze Pani o naszej literaturze, i trochę o historii, po angielsku:) Kiedy pisałam esej o Słowackim (jest w zbiorze „Metamorphoses of Travel Writing”), chciałam dać cytaty po angielsku – i nie znalazłam prawie żadnych Jego przekładów na angielski (kilka „Ojca Zadżumionych”, kilka wierszy – bardzo, bardzo mało!); musiałam sama tłumaczyć fragmenty poematów i listów do Matki.

   • WM

    Bardzo dziękuję za miłą wizytę Pani w moim „kąciku”. Co do „bilingual version” – nie miałam innego wyjścia! Ni stąd ni zowąd okazało się, że mój blog, założony w celu promowania w Polsce naszego muzeum literackiego , czytają przede wszystkim cudzoziemcy! I to w takich miejscach jak Nigeria, Malezja, Brazylia, Oman, Indonezja, że nie wymienię tych pozostałych, bliższych nam państw. To wielka przygoda, zobowiązanie i okazja, by pokazać choć cząstkę naszej bogatej kultury. Bardzo się staram 🙂 Z tłumaczeniem Słowackiego taki sam kłopot jak z przekładaniem Leśmiana. Dużo można by pisać o „Lost in Translation” … Mówili mi literaturoznawcy ze świata, iż Szmborska jest najprostsza w tłumaczeniu i z największym entuzjazmem czytana przez studentów całego świata, oczywiście tych, zainteresowanych poezją. Pozdrawiam, zapraszam!

 3. Nie obchodzimy….we Francji ta tradycja przetrwala tylko w Alzacji…
  Tyle wspomnien z dziecinstwa, prezenty pod poduszka…nostalgia.
  Dzieki Pani za te emocje…

  • WM

   Bardzo dziękuję za kolejna wizytę i ciekawy komentarz. Alzacja … Nigdy tam nie byłam, a zamierzam, bo stamtąd pochodzi jeden z moich przodków. To dawna przeszłość, sięgająca czasów napoleońskich.

   • Mam nadzieje, ze niedlugo Pani pojedzie. Nasza historia, tak skomplikowana i tylu Polakow wszedzie.
    Zycze milego week-endu

   • WM

    Bardzo dziękuję za życzenia. Ma miłe plany na weekend 🙂 Pani na pewno są ciekawsze, bo w paryskiej oprawie! Alzacka wyprawa, tak długo odkładana, powinna wreszcie dojść do skutku.

   • Tak prawde mowiac, zeby Pani nie zawiesc, Paryz robi sie ogromnie meczacy, za duzo samochodow, zanieczyszenia, halasu i ludzie tak agresywni.
    Dzis rano pracowalam.
    Bardzo sie ciesze na Pani Alzacka podroz, tam podobo sa jeszcze bociany, jak u nas.
    Zycze milej niedzieli

  • WM

   Dawno w Paryzu nie byłam, więc zachowuje jak najlepsze wspomnienia. Co mi się najbardziej podobalo? Île Saint-Louis, Rue de la Banque, bo tam mieszkal ktos mily, no i Musée de Cluny, i jeszcze … Wszystkiego dobrego w niedziele i nie tylko.

   • Île Saint-Louis, nie dziwie sie, tam mieszkali wszyscy Polacy, jest to dla mnie jak czesc kraju…
    Musée de Cluny jest niesamowicie pieknie odnowione, moje ukochane, czesto tam bywam.
    Wszystkiego dobrego dla Pani, dobranoc

 4. I like the synchronism of my children’s clinic’s Christmas being on St. Nicholas Day.

 5. How big of a celebration it is this day? it is something related to religion? or just believe ?

  • WM

   Saint Nicolas Day is not one of the holy days of obligation, accordingly catholics are not required to attend mass. Notwithstanding the roman catholic church memorizes St. Nicolas as the patron saint of sailors, merchants and children this day. If you want you can attend mass. Saint Nicolas Day is time of family reunion and joy, too.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s